top of page

Методична робота

«Стимулювання пізнавальної активності учнів»

 

Головною умовою при навчанні є розуміння дитиною змісту і значення виучуваного. Для цього вчитель повинне ставити перед собою чітку педагогічну мету: у чому переконати школярів, як розкрити значення даного питання сьогодні і з найближчою перспективою для них.

Дитині має бути зрозумілою мета завдання. І тоді вона зможе з інтересом виконувати дуже багато нецікавої, але потрібної роботи.

.doc

.ppt

Доповідь на педагогічну нараду

 «Роль учителя в сучасній школі»

 

Роль сучасного вчителя змінилась, оскільки сьогодні він далеко не єдине, а тим більше не головне джерело інформації для своїх учнів. Сьогодні школярі мають можливість черпати різноманітну інформацію з розмаїття підручників, посібників, телебачення, за допомогою комп'ютерних технологій, і незаперечним лідером у цьому списку є Інтернет.

 

.doc

Виступ на психолого-педагогічний  семінар

«Вплив інформаційного простору на формування особистості учнів»

 

Інформатизація суспільства – це глобальний соціальний процес, особливість якого полягає в тому, що домінуючим видом діяльності є отримання, накопичення, обробка, зберігання, передача і використання інформації, що виконуються на основі сучасних засобів, мікропроцесорної техніки, а також на базі різноманітних засобів інформаційного обміну

.doc

Доповідь на засідання методичного об’єднання вчителів природничо-математичного напрямку на тему: 

«Впровадження в роботу вчителів досягнень передових педагогічних технологій»

Передовий педагогічний досвід - це діяльність педагога, яка забезпечує стійку ефективність навчально-виховного процесу шляхом використання оригінальних форм, методів, прийомів, засобів навчання та виховання, нових систем навчання і виховання або вже відомих форм, методів, прийомів, засобів роботи на основі їх удосконалення

.doc

Виступ на засіданні м/о

вчителів природничо-математичного циклу

«Робота з обдарованими дітьми»

Робота з обдарованими дітьми вимагає належної змістової наповненості занять, зорієнтованості на новизну інформації та різноманітні види пошукової аполітичної, розвиваючої, творчої діяльності. 

.doc

«Стимулювання пізнавальної активності учнів засобами інформаційно-комунікаційних технологій »
Дидактичні можливості електронних засобів навчання
Види сучасних ІКТ
Форми організації роботи з використанням комп'ютера на уроках біології
Функції комп’ютера на уроці

Критерії  відбору інформації

  • зміст, глибина і об’єм навчальної інформації повинні відповідати пізнавальним можливостям студентів, враховувати їх інтелектуальну підготовку і вікові особливості;

  • слайди презентації повинні містити тільки основні моменти лекції (основні визначення, схеми, анімаційні та відео фрагменти, що відображають сутність вивчаючих явищ);

  • при відборі матеріалу для зорового ряду опису моделі уникати дальніх планів і дрібних деталей;

  • слідує уникати великих текстових фрагментів. Недопустимо використовувати для читання тексту полоси прокрутки чи кнопки переходу від екрану до екрану;

  • виділяти в текстах найбільш важливі моменти, використовуючи напівжирний чи курсивний шрифт;

  • загальна кількість слайдів не повинна перевищувати 20-25;

  • не варто перенавантажувати слайди різноманітними спец ефектами, інакше увага студентів буде зосереджена саме на них, а не на інформаційному наповненні слайду;

  • на рівень сприйняття матеріалу великий вплив має кольорова гама слайда, тому необхідно підібрати правильне забарвлення презентації, щоб слайд добре "читався";

  • необхідно чітко розрахувати час на показ того чи іншого слайду, щоб презентація була доповненням до лекції, а не навпаки.

Джерела інформаційного простору
Основні принципи підготовки електронних презентацій

1. Оптимальний обсяг.

Спостереження показують, що найбільш ефективно зоровий ряд обсягом не більше 80-100 слайдів. Зоровий ряд з більшого числа слайдів викликає стомлення, відволікає від суті досліджуваних явищ.

У зв'язку із цим встає проблема відбору відеоматеріалу для презентації. Не слід поміщати зображення, що ставляться до понять, на докладне розкриття яких не розраховуємо. Не повинне бути "зайвих" слайдів, які не супроводжуються поясненням. Необхідно виключити дублюючі, схожі слайди.

2. Доступність.

Обов'язковий облік вікових особливостей і рівня підготовки глядачів.

Потрібно забезпечувати розуміння змісту кожного слова, пропозиції, поняття, розкривати їх, опираючись на знання й досвід учнів, використовувати образні порівняння.

Якщо для дорослої аудиторії можна включати в презентацію схеми, графіки, чорно-білі фотографії, то для молодших школярів потрібно цих елементів уникати. Якщо в першому випадку припустимо включати числові значення величин, то в другому це повинні бути переважно величини порівняльні.

3. Науковість.

Яскраві картинки не повинні суперечити реальним фактам. Неприпустимо домагатися барвистості, зміни масштабів зображень і т.п. на шкоду наукової вірогідності.

4. Розмаїтість форм.

Ця вимога припускає реалізацію індивідуального підходу до того, кого навчають, обліку індивідуальних можливостей сприйняття запропонованого навчального матеріалу. Індивідуальний підхід може забезпечуватися різними засобами наочності, декількома рівнями диференціації при пред'явленні навчального матеріалу по складності, обсягу, змісту. Різні люди в силу своїх індивідуальних особливостей сприймають краще інформацію, представлену різними способами. Хтось краще сприймає фотографії, хтось схеми або таблиці й т.д.

5. Облік особливості сприйняття інформації з екрана.

Відомо, що око й мозок здатні працювати у двох режимах: у режимі швидкого панорамного огляду за допомогою периферійного зору й у режимі повільного сприйняття детальної інформації за допомогою центрального зору. При роботі в режимі периферійного зору система око-мозок майже миттєво сприймає велику кількість інформації, при роботі в режимі центрального зору - виробляється ретельний послідовний аналіз. Отже, коли людина читає текст, так ще з екрана комп'ютера, мозок працює в уповільненому режимі. Якщо ж інформація представлена в графічному виді, то око перемикається в другий режим, і мозок працює швидше.

Саме тому в навчальних презентаціях бажано звести текстову інформацію до мінімуму, замінивши її схемами, діаграмами, малюнками, фотографіями, анімаціями, фрагментами фільмів.

Крім того, поняття й абстрактні положення до свідомості учнів доходять легше, коли вони підкріплюються конкретними фактами, прикладами й образами; і тому для розкриття їх необхідно використовувати різні види наочності.

Потік одних тільки яскравих зображень сприймається теж не дуже добре. Увага, спочатку мимовільна, швидко падає, переходячи в довільну, підтримка якої вимагає вже більших зусиль, як з боку вчителя, так і з боку учнів. Це особливо швидко й безпосередньо проявляється в молодших школярів.

Дуже важливим є співвідношення кількості різних елементів презентації і їх послідовність. Зрозуміло, що необхідно чергувати статичні зображення, анімацію й відеофрагменти. Для цього краще використовувати ефект несподіванки й різноманітити анімаційні прийоми. Середовище Power Point XP є в цьому плані досить зручної, дозволяючи створювати досить цікаві анімації.

6. Цікавість.

Включення (без шкоди науковому змісту) у презентацію смішних сюжетів, мультиплікаційних героїв, пожвавлює заняття, створює позитивний емоційний настрой, що сприяє засвоєнню матеріалу й більш міцному запам'ятовуванню.

7. Краса й естетичність.

Важливу роль грають колірні сполучення й витриманість стилю в оформленні слайдів, музичний супровід.

Особливо це стосується молодших школярів. Вони мислять формами, фарбами, звуками, саме звідси випливає необхідність наочного навчання взагалі, яке будується не на абстрактних поняттях і словах, а на конкретних образах.

8. Динамічність.

Необхідно підібрати оптимальний для сприйняття темп зміни слайдів, анімаційних ефектів. У зв'язку із цим важливим є, що можливість задавати параметри зміни слайдів і анімацій закладена в середовищі PowerPoint ХР.

Рекомендації до складання презентації
Оформлення слайдів
Стиль
  • Дотримуйте єдиного стилю оформлення.

  • Уникайте стилів, які будуть відволікати від самої презентації.

  • Допоміжна інформація (керуючі кнопки) не повинні переважати над основною інформацією (текст, малюнки).

Фон
  • Для фону вибирайте більш холодні тони (синій або зелений).
Використання кольору
  • На одному слайді рекомендується використовувати не більше трьох кольорів: один для тла, один для заголовків, один для тексту.

  • Для фону й тексту використовуйте контрастні кольори.

  • Зверніть особливу увагу на колір гіперпосилань (до й після використання).

Анімаційні ефекти
  • Використовуйте можливості комп'ютерної анімації для подання інформації на слайді.

  • Не варто зловживати різними анімаційними ефектами, вони не повинні відволікати увагу від змісту інформації на слайді.

Подання інформації
Зміст інформації
  • Використовуйте короткі слова й пропозиції.

  • Мінімізуйте кількість приводів, прислівників, прикметників.

  • Заголовки повинні привертати увагу аудиторії.

Розташування інформації на сторінці
  • Переважно горизонтальне розташування інформації.

  • Найбільш важлива інформація повинна розташовуватися в центрі екрана.

  • Якщо на слайді розташовується картинка, напис повинна розташовуватися під нею.

Шрифти
  • Для заголовків - не менш 24.

  • Для інформації - не менш 18.

  • Шрифти без зарубок легше читати з великої відстані.

  • Не можна змішувати різні типи шрифтів в одній презентації.

  • Для виділення інформації варто використовувати жирний шрифт, курсив або підкреслення.

  • Не можна зловживати прописними буквами (вони читаються гірше рядкових).

Способи виділення інформації

Варто використовувати:

  • рамки, границі, заливання;

  • різні кольори шрифтів, штрихування, стрілки;

  • малюнки, діаграми, схеми для ілюстрації найбільш важливих фактів.

Обсяг інформації
  • Не варто заповнювати один слайд занадто великим обсягом інформації: люди можуть одноразово запам'ятати не більше трьох фактів, висновків, визначень.

  • Найбільша ефективність досягається тоді, коли ключові пункти відображаються по одному на кожному окремому слайді

Види слайдів

Для забезпечення розмаїтості варто використовувати різні види слайдів:

  • с текстом;

  • с таблицями;

  • с діаграмами.

Правила створення презентацій

1. Презентація не повинна повторювати виступаючого й повинна мінімум містити текстової інформації. У жодному разі не читайте з екрану презентації. Якщо в презентації ви вирішили розмістити повні тексти своїх висновків або повне визначення якого-небудь поняття – не зачитуйте їх. Необхідно звернути увагу учнів на екран із проханням ознайомитися з висновками вашої роботи або з визначенням поняття. Час, що було б безцільно витрачене на читання з екрана краще використати з більшою користю: відповідайте на виниклі питання, повідомте додаткову й цікаву інформацію. Пом’ятайте, що презентація – цифровий аналог паперових плакатів, що застосовувалися на виступах раніше. Тому презентація повинна містити малюнки, фотографії, відео (при необхідності), таблиці, графіки й схеми. Презентація не повторює слова виступаючого, а лише доповнює їх, створюючи цілісну і яскраву картину виступу.

2. Розмір презентації повинен не перевищувати 5Мб. З «легкою» презентацією комп'ютеру (та й людині за ним) простіше працювати, менш імовірні вильоти й зависання. Для цього ніколи не вставляйте в презентацію графікові з оригінальним розміром у декілька мегапікселів. За допомогою Photoshop або засобами MS Office треба зменшити картинки до прийнятних розмірів:  800х600 або 640х480 крапок. Полегшити презентацію дозволить використання стандартних фонових зображень або зовсім відмова від них.

3. Інформація в презентації повинна бути добре видна навіть із останніх парт. Для цього тексти й цифри повинні бути досить великими, а шрифт зрозумілим (наприклад, Tahoma або Times NR). Кожний слайд повинен бути контрастним. Краще фон для презентації – білий, то текст на ньому – чорний. Чорне на білому – найбільш контрастний варіант. Усе буде видно навіть при використанні слабкого проектора у світлій кімнаті. Якщо таблиця, що ви хочете розмістити в презентації занадто об'ємна – розбийте її на кілька слайдів.

4. Анімація корисна для виділення на презентації яких-небудь ключових слів і цифр. Наприклад, по клацанню ряд цифр у таблиці міняють свій колір із чорного на червоний. Або на слайді послідовно з'являються спочатку один графік (дається його повний аналіз) а потім, поруч, для порівняння – інший.

5. Найбільш зручні презентації, у яких зміна слайдів відбувається по клацанню миші. При цьому ви повинні чітко прописати собі в текст доповіді  на якому моменті виступу відбувається зміна слайда.

6. Бажано, щоб всі слайди презентації були пронумеровані. Якщо в ході перегляду в учнів виникне питання за графіком або таблицею з вашої презентації, ви зможете легко звернутися до цих об'єктів знаючи номер слайда.

Загальні вимоги до презентації:

  1. Презентація не повинна бути менше 10 слайдів.

  2. Перший аркуш - це титульний аркуш, на якому обов'язково повинні бути представлені: тема уроку; прізвище, ім'я, по батькові автора; назва школи, де працює (або навчаэться) вчитель (або учень).

  3. Наступним слайдом повиннен бути зміст, де представлені основні етапи (моменти) уроку-презентації. Бажано, щоб зі змісту по гіперпосиланню можна перейти на необхідну сторінку й повернутися знову на зміст.

  4. Дизайн вимоги: поєднання кольорів, обмежена кількість об'єктів на слайді, колір тексту.

  5. Останніми слайдами уроку-презентації повинні бути висновки, домашнє завдання та проблемне запитання.

Мультимедійні  засоби навчання дозволяють:

  • підвищити інформативність лекції;

  • стимулювати мотивацію навчання;

  • підвищити наочність навчання за рахунок структурної надмірності;

  • здійснити повтор найбільш складних моментів лекції (тривіальна надмірність);

  • реалізувати доступність і сприйняття інформації за рахунок паралельного представлення інформації в різних модальностях: візуальної і слухової (перманентна надмірність);

  • організувати увагу аудиторії в фазі її біологічного зниження (25-30 хвилин після початку лекції та останні хвилини лекції) за рахунок художньо-естетичного виконання слайдів-заставок або за рахунок доцільно застосованої анімації та звукового ефекту;

  • здійснити повтор (перегляд, коротке відтворення) матеріалу попередньої лекції;

  • створити викладачу комфортні умови роботи на лекції

«Використання інформаційних технологій як одного із засобів підвищення рівня професійної майстерності вчителя біології»

 

У роботі приділяється увага використанню мультимедійних презентацій, перевага, яких полягає в наочному поданні матеріалу, можливості ефективної перевірки знань, розмаїтті організаційних форм у роботі учнів і методичних прийомів у роботі вчителя. Багато біологічних процесів відрізняється складністю. Діти з образним мисленням важко засвоюють абстрактні узагальнення, без картинки не здатні зрозуміти процес, вивчити явище. Розвиток їх абстрактного мислення відбувається за допомогою образів. В роботі йдеться про те, що мультимедійні анімаційні моделі дозволяють сформувати у свідомості учня цілісну картину біологічного процесу, інтерактивні моделі дають можливість самостійно «конструювати» процес, виправляти свої помилки, самонавчатися.

.dос

Майстер-клас «Не нудний урок»

 

У вчителів з різних предметів виникає проблема з мотивації. Бідь який навчальний предмет він не завжди веселий, іноді доводиться щось вчити, іноді доводиться виконувати якісь складні завдання та задачі. Але ми з вами, вчителі, повинні вміти, використовуючи педагогічні технології налаштувати дітей та створити всі умови для того щоб саме шкільне середовище було мотивованим. Саме тоді наші діти зможуть засвоїти ази наших предметів. І виникає питання. Ось мій майстер клас називається «Не нудний урок». Наша з вами мета створити таке середовище яке б мотивувало до навчання всіх дітей і вони всі були б задіяні в нашому навчальному процесі.

.ppt

.dос

bottom of page